En personlig berättelse om min konstnärliga resa och hur mötet mellan kunskap, intuition och skaparglädje har format mitt sätt att måla och undervisa.
🎨 Konsten har varit en stor del av mitt liv under många år. Den har tagit mig till nya platser, gett mig fantastiska möten och framför allt hjälpt mig att förstå både mig själv och den kreativa processen på ett djupare plan.
När jag nyligen uppdaterade sidan om mig på hemsidan fick jag anledning att blicka tillbaka på min konstnärliga resa. Och jag insåg hur mycket två ganska olika världar har betytt för den konstnär och pedagog jag är idag.
Min konstnärliga utbildning tog mig till England, där jag under fem år studerade konst och scenkonst på högskolenivå.
De åren gav mig en gedigen grund i konstnärligt arbete, både praktiskt och teoretiskt. Jag fick utforska olika uttryck, utveckla min förståelse för den kreativa processen och lära mig att se på konst ur många olika perspektiv.
Det var en tid fylld av experimenterande, utmaningar och nya insikter. Kunskaper som jag fortfarande bär med mig och använder i mitt arbete som konstnär och pedagog, nu efter mer än 20 år i yrket.
Men min konstnärliga resa skulle också komma att ta mig i en annan riktning.
Ett av de mest betydelsefulla mötena i mitt konstnärliga liv har varit det med det intuitiva måleriet och Vedic Art.
Här öppnades en värld där skapandet inte i första hand handlade om att prestera, behärska en teknik eller nå fram till ett visst resultat.
I stället fick jag fördjupa mig i själva skapandeprocessen. Att lyssna inåt, våga släppa kontrollen och lita på att något värdefullt kan växa fram när vi ger oss själva friheten att utforska.
Det blev en viktig motvikt till den mer kunskapsbaserade delen av mitt konstnärskap, men också ett sätt att fördjupa den.
För jag upptäckte att dessa två världar inte alls behövde stå i motsats till varandra.
Med tiden har min akademiska konstutbildning och erfarenheten av intuitivt måleri alltmer vävts samman.
Jag tror på betydelsen av konstnärlig kunskap. Att förstå färg, komposition, material och teknik ger oss fler möjligheter att uttrycka det vi vill förmedla.
Men jag tror lika starkt på intuitionen, nyfikenheten och friheten att följa en målning dit den vill ta oss.
För mig handlar konstnärlig utveckling inte om att välja mellan dessa två förhållningssätt.
Tvärtom tror jag att det är i mötet mellan känsla och teknik som något riktigt spännande kan hända.
Tekniken kan ge intuitionen fler möjligheter att uttrycka sig. Och intuitionen kan ge tekniken liv, personlighet och mening.
Under mina år som konstpedagog har jag mött många människor med olika erfarenheter, drömmar och förutsättningar.
En del längtar efter att lära sig mer teknik och förstå sitt måleri bättre. Andra behöver framför allt hitta modet att släppa kontrollen och våga lita på sin egen förmåga.
Och många behöver faktiskt båda delarna.
Det är därför jag vill skapa en undervisning där kunskap och frihet får finnas sida vid sida.
Men det finns ytterligare något som är minst lika viktigt för mig: den personliga vägledningen.
Jag tycker att det är fantastiskt att få följa en annan människas konstnärliga utveckling. Att se möjligheter i hennes måleri, ställa frågor, ge kvalificerad återkoppling och hjälpa henne att upptäcka nya vägar framåt.
Inte för att hon ska måla som jag, utan för att hon ska hitta och utveckla sitt alldeles egna uttryck.
Allt detta har med tiden landat i fyra grundstenar som genomsyrar min undervisning:
🌸 Känsla – att våga lyssna till intuitionen och låta skapandet komma inifrån.
🎨 Teknik – att utveckla kunskap och färdigheter som öppnar nya konstnärliga möjligheter.
✨ Eget uttryck – att hitta sin personliga röst och utveckla ett måleri som känns meningsfullt.
❤️ Personlig vägledning – att bli sedd, få stöd och utmanas vidare utifrån sina egna förutsättningar.
Det är kombinationen av dessa delar som jag vill förmedla genom Shine Through Art och mina olika kurser och utbildningar.
Även efter alla dessa år fortsätter jag att lära mig, utforska och utvecklas. Det är kanske en av de saker jag älskar allra mest med konsten – att vi aldrig blir färdiga.
Det finns alltid något nytt att upptäcka, både i måleriet och hos oss själva.
Och jag känner en stor tacksamhet över att få dela den resan med andra. 💕
Vill du läsa mer om mig, min bakgrund och min konstnärliga resa?
🌷 Lär känna mig och min historia här.
Varma hälsningar,
Anja 💛
Shine Through Art
50% Complete
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.